OSTEOPATİ

Osteopati, Amerika’da 1874 yılında Mi Dr. Andrew Taylor Still tarafından geliştirilerek uygulanmasına başlanılan bir terapi yöntemidir.

Osteopatide vücuttaki yumuşak dokularda gerginlik artışlarını ve ona bağlı eklem fonksiyon bozuklukları tespit edilir, rahatsız olan eklem manuel tekniklerle yeniden dengelenerek iyileşmesini sağlanır. Osteopat, ağrıya veya fonksiyon bozukluklarına yol açan sinir işlevini engelleyen zinciri ortadan kaldırmak ve yeniden kas-iskelet hareket koordinasyonu sağlamak suretiyle, rahatsızlıkları oluşturan nedenleri ortadan kaldırırıcı uyarılar verir. Hastanın neden iyileşemediği düşünülür, vücut ortamının ve sinir sisteminin vücudu iyileştirmeye uygun hale getirilmesi amaçlanır. Bu uyarılar; eklemlere, kaslara, tendonlara, sinirlere, bağlara, fasyalara, iç organlara el ile yapılan mobilizasyon ve manipülasyon yöntemleriyle, yumuşak doku teknikleriyle ve craniyo sacral terapi ile verilir.

Osteopatlar ağırlıklı olarak vücuttaki kas-eklem ağrılarıyla çalışırken, ayrıca iç organların hareketleri ve kalitesi üzerinde de çalışır. Karın içindeki herhangi bir organ probleminden kaynaklanan gerginlik, şişkinlik, basınç sorunu; anatomik ve nörolojik bağlantılar üzerinden omurgaya yansır. Beldeki ya da boyundaki ağrının sebebi bazen bir iç organ problemi olabilir! Bu yüzden Osteopatlar beli ağrıyan birinin sadece bel bölgesi kemik ve kas yapılarına bakmazlar. Bu bölgeyi etkileyebilecek çevre doku ve organ bağlantılarına, muhtemel fizyolojik ve yapısal fonksiyon bozukluklarına ayrıca mekanik olarak vücudu kullanım şekline ve alışkanlıklara bakarlar. Bulunan sorun için uygun tekniklerle, hastanın vücudunu olması gereken haline getirmesine yardımcı olacak uyarılar verirler. Bu uyarılar manuel terapideki gibi elle yapılır. Osteopatide temel amaç, vücudun kendi kendini iyileştirebilir hale gelmesini sağlamaktır.

Bugün Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından bilimsel bir teşhis ve tedavi yöntemi olarak kabul edilen Osteopati, Avrupa'da, Amerika’da, Kanada’da ve Avustralya’da yaygın olarak uygulanmaktadır. Osteopati, 5 yıllık Osteopati eğitimi almış fizyoterapist ve doktorlar tarafından uygulanmaktadır.