Mezoterapi Nedir?

Vitaminlerin, minerallerin ve aminoasitlerin karışımlar halinde mikroenjeksiyon yöntemi ile cildin orta tabakasına enjekte edilmesi işlemine Mezoterapi denmektedir. Günümüzde Somon DNA, Hyalüronik Asit, Collagen ve Koenzim Q10 maddelerinin cilde enjekte edilmesi konusunda oldukça popüler bir uygulama olan Mezoterapi işlemi çok yönlü bir uygulama olarak farklı alanlarda kullanılabilmektedir. Yüz ve saç mezoterapisi cildi ve saçlar beslenirken zayıflama amaçlı mezoterapi uygulaması ile bölgesel incelme ve selülit tedavisi sağlanır.


Mezoterapi Uygulaması Hangi Bölgelere Yapılır?

Mezoterapi uygulaması; yüz, boyun, dekolte bölgesi, saç, bacak, kol ve karın bölgelerinde uygulanabilmektedir.


Mezoterapi Uygulamasının Faydaları Nelerdir?

Yüz mezoterapisi ile cilt yenilenir ve kalitesi arttırılır. Cansız ve kuru cilt, nemlendirilir ve doğal bir canlılığa kavuşur. Anti-aging işlevi gören maddelerin enjekte edilmesi ile elastikiyetini kaybetmiş cilde elastikiyet kazandırılır ve kırışıklıklar azaltılır. Saç mezoterapisi uygulaması zayıf saç köklerini besler ve daha dolgun saç yapısının oluşmasına katkı sağlar. Mezoterapi uygulamaları aynı zamanda selülit gidermede ve bölgesel incelmede de etkin biçimde kullanılmaktadır.


Mezoterapi Uygulamasının Aşamaları ve Süresi Nedir?

Mezoterapi uygulaması yapılan bölgeye ve cilt tipine göre farklılık gösterdiği için öncelikle kişinin ihtiyacı doğrultusunda gerekli görülen maddeler uzman tarafından belirlenir. Uygulamaya başlarken lokal anestezik krem ile uygulama bölgesi uyuşturulur ve özel antiseptik sıvı ile temizlenir. Daha sonra 2-4 mm inceliğinde mikro iğneler yardımı ile cilt içine enjeksiyon yapılır. Mezoterapi tedavisi ortalama 4-10 seans olarak planlanmaktadır.  İlk olarak 15 günde 1 seans daha sonra ayda 1 seans olarak program oluşturulur. Bir seans süresi yaklaşık 5-10 dakikadır.  


Mezoterapi Uygulaması Kimler İçin Sakıncalıdır?

Felçli ve kanserli hastalara, şeker hastalarına, kan pıhtılaşması sorunu yaşayan kişilere, kalp hastalarına mezoterapi işlemi uygulanmamaktadır. Hamilelere yazılı doktor onayı doğrultusunda uygulama yapılabilir. 18 yaşından küçüklere velisi olmadan işlem uygulanmamaktadır.  


Mezoterapi Uygulaması Öncesinde ve Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Mezoterapi işlemi öncesi kan sulandırıcı ilaçlar, aspirin ve alkol alınmaması gerekmektedir. Uygulama sonrası uygulama alanına temas edilmemeli ve 1 gün boyunca kese-peeling, banyo yapılmamalıdır. Cildi koruyucu önlemler alınmalı ve güneş koruyucu kullanılmalıdır.  


Mezoterapi Uygulamasının Yan Etkileri Nelerdir?

Uygulama sonrası kişinin günlük hayatına devam edebilmesi ile birlikte karşılaşılabilecek yan etkiler; kızarma, kanama, morarma, alerjik reaksiyon, yanma, kaşıntı ve ödemdir. Fakat bu yan etkiler cilt tipine göre değişmekle birlikte ortalama 5-7 gün içerisinde geçmektedir.