NE YAPIYORUM ?

OZON İLE GEÇ YAŞLANIN, SAĞLIKLI YAŞAYIN!

Ozon üç oksijen atomundan oluşan bir gazdır. Zira havadaki oksijen, iki oksijen atomundan ibarettir ve yüksek bir enerji ile yüklendiğinde ozona dönüşür. Şimşek çaktığı zaman havadaki oksijen den ozon ortaya çıkar ve o sırada hissettiğimiz koku zaten, ozonun kokusudur. Aslında ismi Yunanca “koklamak” manasına gelen “ozein”den gelir. Alman kimyacı Christian Friedrich Schönbein tarafından 1840 yılında keşfedilmiştir. Tıp alanında kullandığımız ozona medikal ozon diyoruz. Bunun değişik özelliklerinden yararlanmak suretiyle, pek çok alanda farklı kullanım endikasyonları ortaya çıkmıştır.

Medikal ozonun iyi bilinen bakteri öldürücü, mantar öldürücü ve virüs çoğalmasını önleyici gibi özellikleri sebebiyle, enfekte olmuş yaraların iyileştirilmesinde, dezenfeksiyonunda ve ayrıca bakteri ve virüslerin sebep olduğu hastalıkların tedavisinde kullanılır. Bu özellikleri sayesinde enfekte yaraların tedavisinde son derece etkili bir tedavi seçeneğidir. İster bakteriyel olsun, ister viral kökenli bir enfeksiyon, oldukça gözle görülür iyileşmeler sağlanmaktadır. Hepatit B, C ya da herpes enfeksiyonları tedavisinde günümüz tıbbındaki en önemli seçeneklerden biri olarak kabul edilmektedir. Antivirütik etkisinin yanında aynı zamanda immun modülatör özelliği, sözkonusu virüslerin ortadan kaldırılmasında bağışıklığı güçlendirmek suretiyle de rol oynamaktadır. Bağışıklık sistemine olan etkilerinden dolayı pek çok hastalıkta kullanım alanı bulmaktadır.

Bu özelliğinin dışında dolaşım ile ilgili rahatsızlıklar da kan dolaşımını arttıracak ve kolaylaştıracak şekilde etkisi mevcuttur. Bunu hem damar duvarlarına etki etmek suretiyle ve kırmızı kan hücrelerinin esnekliğini arttırmak suretiyle başarmaktadır. Kan dolaşımını arttırma yeteneği, dolaşımla ilgili bozuklukların tedavisinde kullanılır, ve organik fonksiyonların yeniden canlandırılmasında ozonu çok değerli kılar.

Yukarıda saydığımız özellikleri nedeniyle günümüzde pek çok hastalıkta kullanım alanı bulmuştur. Çok sayıda bilimsel çalışma yapılmış ve halen bunların sayısı giderek artmaktadır. Bilinen özellikleri nedeniyle tedavisinde kullandığımız hastalıklar şunlardır;

Diabetes mellitus (Şeker Hastalığı)

Romatizmal hastalıklar

Fibromiyalji (Kas Romatizması)

Gut hastalığı

Alzheimer, Parkinson, Demans gibi Sinir Sistemi Hastalıkları

Amfizem, KOAH gibi Akciğer Hastalıkları

Katarakt, glokom gibi Göz Hastalıkları

Hipertansiyon, Venöz Yetmezlik, Periferal Arteriyel Hastalık, gibi, Damar Hastalıkları

Herpes simplex, herpes zoster, AIDS, Hepatit A, B, C, HPV gibi Viral Hastalıklar

Alerjik hastalıklar

Kronik Yorgunluk Sendromu

Sistemik Lupus Eritematozus gibi immün sistemi ilgilendiren hastalıklar,

Enflamatuar Bağırsak Hastalığı

Diyabetik ayak yaraları gibi iyileşmeyen kronik yaralar ve

Kanser tedavisinde tamamlayıcı olarak ozon tedavisinden yararlanılır.

Ozon tedavisinin değişik uygulama biçimleri ve dozları vardır. Major otohemoterapi dediğimiz uygulama biçimi, hastadan alınan yaklaşık 100 cc kanın ozonlanarak hastaya geri verilmesinden ibarettir. Minör otohemoterapi de ise, 3-5 cc kanın ozonlandıktan sonra, kas içine verilerek uygulanır. Bunun dışında yanıklar, cilt yaraları ve dolaşım bozukluklarında, torba ozon tedavisi uygulanmaktadır. Ozonterapi, konusunda uzman hekimlerce yapılan son derece güvenilir bir tedavidir. Pek çok kronik bağışıklık sistemi ile ilgili hastalıkta ozonterapi ile başarı sağlamak mümkündür.

OZON SAUNA

Ozonun bir diğer uygulama yöntemi Ozon sauna terapisidir. Ozon sauna, toxinlerden arınmaya yardım ederek, oksijen miktarını arttırır. Bununla birlikte, laktik asit atılımını arttırarak kasların gevşemesini sağlar. Toksinleri okside ederek büyük organlar vasıtasıyla atılmasına yardım eder. Gerek sporcularda gerekse yoğun çalışanlar da kan dolaşımını artırarak incinmiş kasların daha çabuk iyileşmesini sağlar. Virüs, bakteri ve mantarları yok eder. Organların ve iç salgı bezlerinin metabolik süreçlerini hızlandırır. Kronik yorgunlukların ve çevresel faktörlerden kaynaklanan rahatsızlıkların tedavi edilmesini sağlar. Daha temiz daha yumuşak yenilenmiş bir cilt istiyorsanız ozon sauna bunun için en iyi yöntemdir.