PRP-CGF-CD34 Kök Hücre Uygulaması
Hastanın kendi kanı kullanılarak hasarlı dokuların iyileştirilmesi yöntemidir. Doku hasarlarında iyileşmeyi sağlayan kanın ana elemanları, trombositler bunlardan salınan Growth (büyüme) faktörleri ve kanda az miktarda bulunan CD 34 işaretli kök hücreleridir.
PRP (Platelet Rich Plasma): Trombositten Zengin Plazma anlamındadır. İyileştirici etkisi trombositlerin içindeki büyüme faktörlerine bağlıdır. Doku hasarlarında etkili olabilmesi için kliniğimizde ozon ile aktive edilmektedir. Aktive edilmeden verilen PRP nin hasarlı dokularda iyileştirici etkisi yoktur.
CGF (Concentrated Growth Factor): Konsantre edilmiş büyüme faktörleri anlamındadır. Dokulara verildiğinde direk iyileştirici etki gösterir. Ayrıca kandan direkt verildiğinde dolaşımdaki kök hücrelerin bir hafta süreyle normalden daha fazla olmasını sağlar.
Kök Hücre (CD34): Kan dolaşımında az oranda kök hücre bulunur. Kök hücrelerin özelliği verildiği dokuda direk o doku hücrelerine dönüşmesidir. Bu sayede kıkırdak hücresi, sinir hücresi gibi normalde iyileşme şansı olmayan dokuların iyileşmesini sağlar.


Nasıl Elde Edilir
Hasarlı dokunun genişliğine göre 20-80 cc kan alınır. Belirli devirlerde ve belirli sürelerle özel tüplerde santrifüje edilir. İşlem sonunda tüplerde PPP, PRP, CGF, CD34 işaretli Kök Hücre ve eritrosit katmanları oluşur. Bu katmanların eritrosit katmanı hariç hepsi ayrı ayrı enjektörlere toplanıp, aktivasyon için ozonlandıktan sonra tedavi için kullanılır.


Uygulama Nasıl Yapılır
CGF ve CD34 içeren serumların yarısı hasarlı dokuya, kalan yarısı ise direk kana damar yoluyla verilir. Hasarlı dokuya verilen kısım hem doku iyileşmesine katkıda bulunurken hem de hasarlı dokunun işaretlenmesini sağlayarak dolaşımdaki tüm kök hücrelerin ve iyileşmede yer alan diğer kan hücrelerinin hasarlı dokuya göç etmesini sağlar. Böylece vücudun tüm iyileştirici potansiyeli hasarlı doku için harekete geçirilmiş olur. PRP ve PPP serumları ise ozonla aktive edildikten sonra hasarlı dokunun çevresine verilerek iyileşmenin idamesi sağlanır.


Hangi Hastalıklarda Uygulanır
Cilt kırışıklıklarının giderilmesinde
Bel- Boyun: Fıtıklar, sinir basıları
Diz: Dizdeki kireçlenmelerde, bağ ve menisküs yırtıklarında, kıkırdak zedelenmelerinde
Omuz: Omuzda sık görülen tendon iltihaplanmalarında, travmatik yaralanmaya bağlı sekellerde, eklem kireçlenmelerinde
Dirsek-el: Tenisçi ve golfçü dirseği, tendon iltihaplanmaları
Ayak: Topuk dikeni, tendon iltihaplanmaları
İyileşmeyen yara tedavilerinde


Kaç Seans Uygulanır
Hastalığın durumuna göre bir ay aralarla uygulanan ortalama 3 seans yeterlidir ve 1 yıl sonra tekrarlanabilir.


Yan Etkisi Var mıdır?
Kişinin kendi kanından hazırlandığı için sterilite koşullarına uyulduğu takdirde enjeksiyon sonrası ağrı dışında ciddi bir yan etkisi yoktur. Uygulama yapıldıktan sonra, ağrı olursa buz uygulanabilir. Non-steriod anti-inflamatuar ilaçlar uygulamanın etkinliğini azaltacağı için önerilmez. Uygulama sonrası zorlayıcı egzersiz ve spor önerilmez. Basit germe egzersizleri yapılabilir, ancak ağır dirence karşı ağırlık çalışmalarından kaçınılmalıdır. Bandajlar uygulanabilir.