KUPA TERAPİSİ (HACAMAT)

Hacamat geleneksel ve tamamlayıcı tıp uygulamalarından birisi olup, binlerce yıldır hem koruyucu hekimlik hem de sağaltıcı hekimlik alanında başarıyla kullanılmaktadır. Modern tıp tarafından da desteklenen hacamat tedavisi, günümüzde uzman kişiler tarafından yapıldığında olumlu sonuçlar alınan bir tedavi yöntemidir.

Hacamat uygulamasında, bedenin değişik bölgelerinden ama daima çok yüzeysel olarak, epidermisin altından, dermis bölgesinden kan alınmaktadır.

Deride küçük kesiler oluşturularak vakumlama yardımıyla cilt altında biriken toksinlerin vücuttan atılması amaçlanır. Bu tedavi ile vücudun atamadığı ağır metaller, toksinler, kullanılan ilaç ve gıdaların vücutta bıraktığı kötü etkilerden arınmaya yardımcı olur.

Hacamat uygulaması ağrısız, acısız, istirahatsız yapılır. Yatak istirahatı, iş kaybı olmaz ve gündelik hayatını etkilemez.

En çok sırt bölgesine yapılmakla birlikte,  ihtiyaç halinde ise vücudun farklı bölgelerine de uygulanabilir.

 

Hacamat Tedavisinin Faydaları

Kan dolaşımını düzenler, toksinlerden arındırarak detoks etkisi sağlar,

Bağışıklık sistemini güçlendirir,

Kılcal damarlardaki tıkanıkların açılmasını sağlar,

Hormonal bozuklukların giderilmesini sağlar,

Fibromiyalji, baş, boyun, sırt ve bel ağrıları,

Adet düzensizliği, cinsel iktidarsızlık veya isteksizlik,

Migren ve sinüzit,

Kronik yorgunluk, depresyon, anksiyete gibi psikolojik sorunlar,

Çocuklarda gelişimin hızlanmasında hacamat tedavisi etkindir.

Hacamat damardaki kanı temizleyerek yüksek tansiyonu düşürür,

Kireçlenme, bel tutulması ve bel ağrısına iyi gelir.

Kan dolaşımını iyileştirir.  Kan sağlıklı dolaşıma devam ederse, vücudun çeşitli hastalıklara  karşı iyi bir savunması bağışıklığı olacaktır.

Hacamat tedavisi kan dolaşımını harekete geçirmenin dışında, vücudun farklı bölgelerinde inflamasyona ve şişmeye neden olan sıvıları da ortadan kaldırmaya yardımcı olur.

 

Hacamat Öncesi Yapılması Gerekenler

Hacamat aç karnına yapılır; Takribi 3 saat öncesi yeme içme bırakılır.

Vücutta takribi 6-7 litre kan olup yemekten sonra takribi 3-4 litre kan sindirim işlemini gerçekleştirmek için görevlendirilir. Bu durumda kan basıncı düşmesi ve kan dolaşım hızının yavaşlaması nedeniyle hacamat ile toksik maddeleri temizlemek zorlaşır.

Asgari 24 saat öncesinden hayvansal gıda alınmaz. Zira hayvansal gıdalar protein ihtiva eder, kanı koyulaştırır. Hayvansal perhize dikkat edilerek yapılan hacamat daha faydalıdır.


Hacamat Sonrası Yapılması Gerekenler

 Yeme İçme

Asgari iki saat kadar bir şey yenilmemelidir. Hacamattan sonra iştah biraz açılabilir. Mümkün olduğunca günü hafif gıdalarla geçirmek hacamatın faydasını artırır.

Duş ve Bakım

24 saat sonra duş alınabilir. Duştan hemen sonra, yara izlerinin olduğu bölgeye zeytinyağı veya kantaron yağı sürülmesi, yaraların çabuk iyileşmesi ve iz kalmaması bakımından çok fayda sağlar.

Hayvansal Gıdalara Dikkat

Hayvansal gıdaların hemen hepsinde protein olup kan dolaşım hızını yavaşlatır. Bu nedenle hacamat tedavisinden sonra, 48 saat süren hayvansal gıda perhizi yapılır.