Emzirme Döneminde Beslenme

Emzirme döneminde anne, hem kendi vücudundaki besin öğesi depolarını dengede tutmak hem de bebeğin ihtiyacını karşılamak için yeterli ve dengeli beslenmelidir.

Emzirme hem anne hem de bebek açısından çok faydalıdır. Bebeğiniz ile aranızdaki bağı güçlendirecek ve hamilelik döneminde aldığınız fazla kilolardan kurtulmanıza yardımcı olacak harika bir dönemdir. Emzirme döneminde sağlıklı beslenme anne ve bebek açısından oldukça önemlidir. Anne sütü ilk altı ay bebeğinizin tüm ihtiyaçlarını karşılayabilecek dengede bir besindir. Bebeğinizin ihtiyaçlarını kaliteli bir şekilde karşılayabilmek için size büyük görevler düşmektedir.

Emzirme döneminde annelere süt miktarını arttırmak amacıyla şekerli besinler sıklıkla çevreleri tarafından önerilmektedir. Ancak sağlıklı ve dengeli bir beslenme annenin bu dönemdeki artan ihtiyacını karşılamaya yeterli olmaktadır. Ayrıca sütün miktarı kadar kalitesi de çok önemlidir. Siz kalitesiz besinler ile sütünüzü arttırma yollarına başvurursanız sütünüz yeterince kaliteli olmayabilir. Bu nedenle sağlıksız besinler ile bu kalori açığını kapatmak yerine sağlıklı besinlerle kapattığınız zaman hem gebelik dönemi kilolarınızın üzerine emzirme döneminde kilo artışınızı engelleyecek hem de bebeğinizi daha kaliteli bir süt ile besleyeceksiniz.

Anne sütü oluşturmak vücudumuz için enerji gerektiren bir süreçtir. Emziren kadınların günlük kalori ihtiyacı 450-500 kkal civarındadır. Ancak kalori ihtiyacınız yaşınıza, günlük hareket durumunuza yani kısacası bireysel ihtiyaçlarınıza göre değişiklik gösterebilmektedir.

Anne sütü soğuk algınlığı, grip ve diğer enfeksiyonlara karşı korunmada yardımcı olabilmektedir. Ayrıca anne sütü ile beslenen bebeklerin astım, ishal, kulak enfeksiyonları, çocukluk çağı obezitesi gibi problemleri yaşama riskinin daha düşüktür.