IV KURKUMİN

Kurkumin, Hindistan’da yaygın olarak kullanılan bir baharat olan zerdeçala sarı rengini veren bir polifenoldür. En güçlü doğal inflamatuar ajanlardan biridir. Kurkuminin vücudun ana inflamatuar sinyal yolu olan NF-kB’yi inhibe ettiği bulunmuştur. Bu yolun aşırı aktivasyonu, sırayla hastalığa ve işlev bozukluğuna yol açabilen kronik inflamasyona yol açabilir.

Kurkumin, sağlığı geliştirici birçok özelliğinden dolayı birçok durumda fayda sağlar. Örneğin, birçok hastalığın kök nedeni olan inflamasyonu sakinleştirmede aktif bir rol oynar. Bu nedenle Alzheimer, Multipl skleroz gibi dejeneratif hastalıkları olan kişilerde fayda sağlayabilir. Kurkuminin artriti olan kişilerde ağrıyı ve semptomları önemli oranda azalttığı, bazı durumlarda crohn ve ülseratif kolitten muzdarip kişilerde remisyonu sağladığı da bulunmuştur. Kanser hastalarında da olumlu etkileri gözlemlenmiştir.

İnflamasyon, anksiyete ve depresyon gibi duygudurum bozukluklarının gelişiminde de rol oynar. Kurkumin takviyesinin bu koşullardan muzdarip insanlara fayda sağladığı yapılan araştırmalarda gösterilmiştir. Kurkuminin diğer faydaları arasında beyin, kalp, böbrekler, karaciğer ve gastrointestinal sistemin korunması yer alır. Glutatyon olarak bilinen en önemli antioksidanlardan birinin üretiminde katalizör görevi görme potansiyeline de sahiptir.

Kurkumin daha birçok sağlık sorununun tedavisinde destek olarak kullanılabilir.